כל מה שצריך לדעת על מכוני פוליגרף

בכל הנוגע לעולם החקירות וחקר האמת, קיים מקום של כבוד לבדיקות אותן עורכים מכוני פוליגרף מקצועיים. מכונים אלו פועלים עבור חברות ומסגרות גדולות במשק הישראלי והבינלאומי ואף משתפות פעולה עם רשויות החוק והמשפט במדינה.

מה זה פוליגרף ?

מכשיר הפוליגרף נועד לקלוט תנועות בלתי רצוניות של אדם המחובר למכשיר ובכך לבחון האם אותו אדם דובר אמת או שקר. בישראל מכונה הפוליגרף "מכונת אמת" ונעשה בו שימוש לא פעם בחקירות משטרה, במבדקים עבור מועמדים לתעסוקה ואבטחה ואף בשימושים אחרים. עד היום אמינות מכשירי הפוליגרף שנויה במחלוקת, כשלא מעט טוענים שלגיטימיות השימוש בו צריכה להיבדק, כמו כן אין אפשרות להסתמך על תוצאותיו ככאלו הקובעות עובדות חד משמעיות.

מקור השם "פוליגרף" מגיע מהשפה היוונית ומשמעו הוא "רב (פולי) רישום (גרף)". המכשיר הומצא בשנות ה-20 של המאה ה-20 בארה"ב והוא מתבסס על ההנחה שכאשר אנו משקרים, חלים בגופנו שינויים פיזיולוגיים בלתי נשלטים: עלייה בלחץ דם, שינוי קצב דופק הלב ושינוי במוליכות החשמלית של העור.

מה זה מכון פוליגרף?

מכון פוליגרף הוא גוף עצמאי המאפשר לאזרחים, חברות ואף גופי שיטור ומשפט להזמין בדיקות פוליגרף במסגרתו. מכוני הפוליגרף מהווים גוף ניטרלי בכל הנוגע לבדיקות אותן הם עורכים ורצונם לתת תמונה מדויקת עד כמה שניתן, לגבי התשובות שאדם נתן לשאלות שנשאל ואיך כמובן גופו הגיב לאותן שאלות ברגע שענה עליהן.

האנשים אשר עובדים במכונים אלו מגיעים מתחום המשפט והביטחון. השילוב של ניסיונם הרב מאפשר להם לבנות מוניטין מקצועי ומהימן בתחום זה.

מתי משתמשים בשירותיו של מכון פוליגרף?

הפנייה לשירות של מכוני פוליגרף חלה במספר רב של מקרים. להלן שתי דוגמאות:

  1. עולם התעסוקה: חברות ומעסיקים רבים התרים אחר עובדים חדשים במסגרתם, מעוניינים לגייס לתוכם עובדים אמינים וישרים. מעבר לשיחות, המבחנים והסינון הראשוני אותם עוברים כלל המועמדים, קיימים לא מעט מעסיקים אשר מבקשים שהמועמדים הסופיים יעברו בדיקת פוליגרף באחד ממכוני הפוליגרף איתם הם עובדים. ברוב המקרים המסגרות התעסוקתיות שידרשו בדיקת פוליגרף יהיו עבור משרות בהן ישנה חשיפה למידע סודי ורגיש. בנוסף לכך, בבדיקת הפוליגרף ניתן גם לקבל רשמים הנוגעים לאיכויות והמאפיינים השונים של אותו
    אדם בהתאם לשאלות עליהן יישאל.
  2. משפחה וגירושין: במסגרתם של הליכי גירושין, קיימים לא פעם פערים בין בני הזוג הנוגעים לנושאים של חלוקת הרכוש, משמורת על הילדים ותשלומי מזונות. ישנם מקרים שבהם בני הזוג המתגרשים מחליטים יחדיו לעשות בדיקת פוליגרף, שבה יישאלו שאלות קריטיות ורלוונטיות הנוגעות לחייהם כבני זוג ואף שאלות הנוגעות להמשך חייהם כהורים לילדים משותפים. לתוצאות הבדיקות המובאות על ידי אותם מכוני פוליגרף משמעות רחבה בדיונים הנערכים לגבי הסכמי הגירושין, בין אם בין עורכי הדין של בני הזוג ובין אם הדיון הגיע לכותלי בית המשפט.