חוקרים פרטיים בשירות עורכי דין פליליים

במקרים מסוימים, עורכי דין פליליים ירתמו לעבודתם את שירותיהם של חוקרים פרטיים, וזאת כחלק מקו ההגנה האסטרטגי-משפטי בעבור לקוחותיהם.

מרבית עורכי הדין הפליליים הופכים במידה כזו או אחרת לחוקרים בעצמם, אך מטבע הדברים שאינם מסוגלים לביצוע חקירה מקיפה ואיכותית לאור העובדה שאין זו הכשרתם המקצועית בפועל. כך למעשה, חוקרים פרטיים הם דבר שבשגרה בעבודתם היומיומית של עורכי דין, ולא אחת הם החברים הטובים והחשובים ביותר של צוות ההגנה הפלילי.

ניצבים אל מול אישומים פליליים?

לא בכדי שעורך דינכם בוחר לשכור את שירותיו של חוקר פרטי שיעמוד לצדו. ייתכן שאתם מאמינים כי המשטרה תחקור למענכם ותפעל לנקות את שמכם, אך המציאות או יותר נכון הסטטיסטיקות מציגות נתונים עגמומיים על-פיהם במדינתנו הקטנה אחוזי ההרשעה עומדים על 99%. במקרה שכזה, שכירת חוקר פרטי מעניקה סיכוי טוב יותר להקלה משמעותית בענישה במקרים של הרשעה, הסדרי טיעון נוחים ולעתים אף לזיכוי מוחלט.

רתימת כישורים מקצועיים לקו ההגנה

עורכי דין פליליים יכולים למצוא עזר רב בחוקר פרטי שיסייע גיבוש כתב הגנה ובהצגת ראיות חדשות שישנו את הנרטיב המשפטי לטובת הנאשם.

חוקר פרטי יכול לסייע באיתור עדים שנכחו בזירה ושלא באו מיוזמתם לתחנת המשטרה. כמו כן, כישוריו של עורך הדין יסייעו בגיבוש קווי אופי עבור מעורבים נוספים בפרשה כמו גם יצירת סדר זמנים כרונולוגי אשר לא אחת יכול לספק אליבי מוצק עבור הנאשם המיוצג על-ידי עורך דינו. לכישורי מעקב אלו מתלוות יכולות מקצועיות נוספות וחשובות לא פחות לרבות צילומים מקצועיים ממעקבים, השגת צילומים וקטעי ווידאו שתיעדו את האירועים המדוברים, ביצוע הקלטות והאזנות ועוד.

שמירה על אתיקה מקצועית ופעילות מוסדרת

אין מדובר בשימוש לרעה של כישוריהם של חוקרים, ולמעשה הנושא מוסדר כהלכה בחוק. כלל משרדי עריכת הדין פלילי ואזרחי כאחד, מקפידים להסתייע בשירותיהם של חוקרים בעלי רישיון שהוענק על-פי חוק.

התחיקה במדינת ישראל קובעת כי על חוקר פרטי חלה החובה למסור כל מידע שיירש וזאת בכפוף לבקשתו של היועץ המשפטי לממשלה. כמו כן, טכניקות איסוף הראיות והמעקב כולם ככולם מפוקחים, כך שכל סטייה משיטות המעקב המקובלות, הרי שדינה הוא דין פלילי.

כך לצורך הדוגמה, על חוקר פרטי חל איסור מוחלט לפעול כאשר הוא מודע לניגוד עניינים אשר יכול לפגום בטיב החקירה. חוקר פרטי איננו יכול להתחזות לשוטר או כל דמות ציבורית אשר נדרשת להכשרה מקצועית בכפוף לחוק.

תרחישים בהם עו"ד ייעזר בחקירה צדדית

האם ישנן עדויות אשר יכולות לסתור את האישומים אשר הוגשו כנגד הלקוח? במקרים שכאלו מדובר בתפנית חדה בתיק שיכולה להוביל לזיכוי מוחלט.

דוגמה נפוצה לשימוש בחקירה פרטית היא אלימות במשפחה בה יבחן החוקר הפרטי אם את השתלשלות העניינים אשר הובילו לנסיבות המקרה והיסטוריה כגון מעשיה או מעשיו של בן או בת הזוג אשר הובילו לתגובתו החריפה של הפרטנר.